Serwis AGD MIŚ Katowice - naprawa pralek, lodówek, zmywarek - Sprzęt AGD firmy AEG - Forum serwisu AGD

SERWIS AGD "MIŚ" - ZADZWOŃ   ☎ 789 451 542  

× W tym temacie rozmawiamy o wszystkim co dotyczy pralek, lodówek, zmywarek czy kuchenek gazowych

Sprzęt AGD firmy AEG

4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #28 przez Zbyszek


Z wikipedia.org: "AEG (niem. Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft) – niemiecki koncern elektrotechniczny z siedzibą w Berlinie, założony przez przemysłowca niemieckiego Emila Rathenau, na bazie istniejącej od 1883 spółki akcyjnej Deutsche Edison-Geselschaft fūr angewandte Elektrizität, która zajmowała się produkcją urządzeń dla przemysłu elektrotechnicznego na bazie kilku patentów Thomasa Edisona.

Firma oficjalnie występuje pod nazwą AEG od roku 1887. W 1907 wskutek podziału światowego rynku w branży elektrotechnicznej na największe firmy, osiąga w Niemczech pozycję monopolisty i podejmuje współpracę z korporacją amerykańską General Electric, zajmującą wówczas podobną pozycję. W latach 1910–1918 AEG uczestniczy w opracowywaniu szeregu konstrukcji lotniczych na potrzeby niemieckiej armii związanymi ze zwiększającą się rolą sił powietrznych w czasie I wojny światowej. Po 1918 koncern utracił część pozycji rynkowej na rzecz Siemens AG, jednak tuż przed wielkim kryzysem nadal zajmował dużą pozycję w branży – w 1929 kapitał akcyjny AEG wynosił 199 mln marek niemieckich, roczne obroty ponad 580 mln marek a zatrudnienie 60 tys. osób, natomiast zysk netto wyniósł 19,2 mln marek.

Po zakończeniu wielkiego kryzysu w 1933 i objęciu władzy przez nazistów w tym samym roku, AEG zostaje dofinansowany, a jego produkcja zostaje przestawiona na potrzeby gospodarki wojennej. Po 1935 koncern systematycznie dostarczał niemieckiej armii, lotnictwu i marynarce wojennej urządzenia i materiały elektrotechniczne. W 1940 zamówienia dla Wehrmachtu sięgały 51% całkowitej produkcji AEG, i wzrastały w latach następnych. W czasie II wojny światowej koncern uczestniczył w zagrabianiu firm państwowych i prywatnych na terenach okupowanej Polski i ZSRR. W 1942 roku na stałe zatrudniał 100 000 ludzi. Także w latach 40. XX wieku inżynierowie z AEG odegrali istotną rolę w projektowaniu i skonstruowaniu pierwszych magnetofonów.

Po klęsce Niemiec w 1945 kontrolę nad AEG przejęły państwa alianckie (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR i Francja). Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej AEG miał ulec podziałowi i likwidacji – nastąpiło to jednak tylko w NRD, byłej radzieckiej strefie okupacyjnej, gdzie majątek koncernu upaństwowiono. W RFN, powstałej z reszty stref okupacyjnych, postanowiono zreorganizować i dofinansować przedsiębiorstwo. W 1967 doszło do połączenia AEG z firmą telekomunikacyjną Telefunken i w 1969 rozpoczęła się długoletnia współpraca z firmą Siemens AG. W 1986 AEG została kupiona przez koncern Daimler-Benz AG. Następnie doszło do reorganizacji, dział urządzeń domowego użytku został sprzedany szwedzkiej firmie Electrolux w 1996. Część koncernu zajmującą się dotychczas sprawami transportu (w zakresie zastosowań elektrotechniki) przekształcono w osobną firmę Adtranz (po połączeniu z ABB Henschel) którą następnie sprzedano kanadyjskiej firmie Bombardier Transportation.

W 1997 doszło do pełnej integracji AEG z koncernem DaimlerChrysler, a prawa do marki AEG zostały częściowo wykupione przez firmę Electrolux AB (głównie w zakresie używania jej na potrzeby marketingowe wykupionego wcześniej działu urządzeń domowego użytku). Reszta działów koncernu kontynuuje produkcję elektronarzędzi pod marką AEG (AEG Power Tools)."

Na naszym rynku firmy AEG można kupić:
 • - Piekarniki,
 • - Kuchnie,
 • - Płyty do zabudowy,
 • - Kuchenki mikrofalowe,
 • - Okapy,
 • - Zmywarki wolnostojące,
 • - Zmywarki do zabudowy,
 • - Chłodnictwo (lodówki) wolnostojące,
 • - Chłodnictwo (lodówki) do zabudowy,
 • - Pralki ładowane od frontu,
 • - Pralki ładowane od góry,
 • - Suszarki kondensacyjne,
 • - Suszarki Sensidry,
 • - Pralko-suszarki do zabudowy,
 • - Pralko-suszarki wolnostojące
The following user(s) said Thank You: administrator
Temat został zablokowany.