Serwis AGD MIŚ Katowice - naprawa pralek, lodówek, zmywarek - Sprzęt AGD firmy ZELMER - Forum serwisu AGD

SERWIS AGD "MIŚ" - ZADZWOŃ   ☎ 789 451 542  

× W tym temacie rozmawiamy o wszystkim co dotyczy pralek, lodówek, zmywarek czy kuchenek gazowych

Sprzęt AGD firmy ZELMER

4 lata 2 miesiąc temu #1922 przez Zbyszek


Jak podaje Wikipedia: Zelmer S.A. – polskie przedsiębiorstwo przemysłu elektromaszynowego z siedzibą w Rzeszowie. Producent sprzętu AGD oraz silników komutatorowych małej mocy.

Zelmer to także marka produkowanego przez to przedsiębiorstwo sprzętu AGD, w tym odkurzaczy.

Historia
Utworzenie i początki działalności

Budowę Fabryki Obrabiarek H. Cegielski, Oddział w Rzeszowie z kapitałem prywatnym rozpoczęto 20 kwietnia 1937, na terenie przejętym po Wytwórni Kuchni Polowych i Sprzętu Wojskowego „Mars”. Jesienią tego roku zakłady rozpoczęły produkcję obrabiarek: tokarek rewolwerowych wielonożowych, automatów tokarskich jednowrzecionowych, automatów tokarskich wielowrzecionowych, wiertarek promieniowych oraz sprzętu wojskowego – działek przeciwpancernych i przeciwlotniczych, a także pomocniczego sprzętu artyleryjskiego.
II wojna światowa

W czasie II wojny światowej zakłady zniszczono: maszyny, urządzenia i hale produkcyjne zdemontowano i wywieziono wraz z materiałami i surowcami na teren III Rzeszy.
Okres PRL

W 1951 roku powołano przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Rzeszowska Fabryka Rowerów i Wózków Dziecinnych". W 1953 roku zmieniono nazwę na „Rzeszowska Fabryka Sprzętu Gospodarskiego”. W 1959 roku przedsiębiorstwo otrzymało nazwę: Rzeszowska Fabryka Sprzętu Gospodarskiego im. Augustyna Micała, a 1967 roku przedsiębiorstwo otrzymało nazwę: „ZELMER” Rzeszowskie Zakłady Elektromechaniczne im. Augustyna Micała.

W 1967 roku zostaje zarejestrowany znak towarowy: słowo „Zelmer” umieszczone nad stylizowanym słońcem w kole. W latach 70. i 80. XX wieku należał do Zjednoczenia Przemysłu Predom, w związku z czym w 1972 roku przedsiębiorstwo otrzymało nazwę: „PREDOM-ZELMER” Rzeszowskie Zakłady Elektromechaniczne im. Augustyna Micała. W 1978 kolektyw zakładu został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy II klasy [1].

Pod egidą przedsiębiorstwa w 1961 r. powstał Zakładowy Klub Sportowy Zelmer Rzeszów[2].

W 1992 roku przedsiębiorstwo otrzymało nazwę: Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „ZELMER”.
XXI wiek

3 lipca 2001 roku nastąpiła komercjalizacja – z przedsiębiorstwa państwowego utworzono spółkę akcyjną, której jedynym akcjonariuszem został Skarb Państwa.

Prywatyzacja przedsiębiorstwa nastąpiła w drodze wprowadzenia akcji spółki na warszawską giełdę. W wyniku procesu udanej prywatyzacji w dniu 27 stycznia 2005 roku akcje Zelmer S.A. zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie [3].

Ze względu na kryzys finansowy dnia 6 lutego 2009 ówczesny prezes spółki Janusz Płocica zadecydował o zawieszeniu produkcji w dniach 9 - 13 lutego 2009[4].

W grudniu 2006 została wyodrębniona spółka

META-ZEL Sp. z o.o - odlewnia ciśnieniowa

W styczniu 2010 na bazie zakładu produkcji silników powstała spółka Zelmotor sp.z o.o.

natomiast w lipcu 2010, wyodrębniono

ELEKTROZEL Spółka z o.o. - oddziały Elektroniki i Produkcji Przewodów.

W 2011 roku Zelmer podzielił się na trzy spółki:

ZELMER S.A. z siedzibą w Rzeszowie
ZELMER PRO Sp. z o.o. z siedzibą w Rogoźnicy
ZELMER Market Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie i biurem w Warszawie

W związku ze wzrostem skali prowadzonego biznesu, w maju 2011 roku, zakończono budowę nowej fabryki zlokalizowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Rogoźnicy, ok. 11 km od Rzeszowa.

W dniu 30 grudnia 2013 Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, dokonał wpisu połączenia spółek Zelmer PRO i Zelmer Market. Tym samym, od tego dnia, podmioty te zostały połączone w ten sposób, że Zelmer PRO Sp. z o.o. przejęło spółkę Zelmer Market Sp. z o.o. poprzez przeniesienie całego majątku Zelmer Market do Zelmer PRO z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Zelmer PRO. W wyniku połączenia spółka Zelmer Market przestała istnieć.

W 2013 roku plany przejęcia polskiej firmy ogłosiła niemiecka firma BSH Hausgeräte GmbH, produkująca sprzęt AGD m.in. marek Bosch i Siemens[5][6].

22 marca 2013 roku BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., polska spółka należąca do koncernu BSH Hausgeräte GmbH, została większościowym akcjonariuszem Zelmer S.A. BSH jako jedyny właściciel wycofał akcje Zelmera z obrotu giełdowego[7]. W efekcie tego Zelmer stał się częścią Grupy BSH. Oba przedsiębiorstwa – Zelmer i BSH będą ściśle współpracować w Polsce i na innych rynkach.

1 września 2015 r. w fabryce w Rogoźnicy ruszyła produkcja odkurzaczy pod markami Bosch i Siemens oraz maszynki do mielenia marki Bosch.

30 grudnia 2015 r. zostaje zakończony proces polegający na połączeniu spółek Zelmer Spółka Akcyjna i Zelmer PRO Sp. z o.o., w wyniku połączenia Zelmer PRO przestaje istnieć.

W 2015 roku firma zatrudniała około 1000 pracowników.

30 grudnia 2016 r. zostaje zakończony proces polegający na połączeniu Zelmer S.A. i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.